Трибина „16 дана активизма против насиља над женама“ одржана на Криминалистичко-полицијском универзитету

Трибина „16 дана активизма против насиља над женама“, организована у сарадњи са Амбасадом Сједињених Америчких држава и Биро за борбу против међународне трговине наркотицима и спровођење закона – INL, одржана је на Криминалистичко-полицијском универзитету у понедељак 9. децембра 2024. године. Криминалистичко-полицијски универзитет и INL већ четврту годину заједнички подржавају светску кампању „16 дана активизма против насиља над женама“, која почиње 25. новембра Међународним даном борбе против насиља над женама и завршава се 10. децембра Међународним даном људских права.

Догађају су присуствовали потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Републике Србије Ивица Дачић, министарка просвете Славица Ђукић Дејановић, министарка без портфеља задужена за област родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена Татјана Мацура, заменик амбасадора Сједињених Америчких Држава господин Александар Титоло, високи представници Министарства унутрашњих послова, представнице Управног одбора Мреже жена у полицији, студенти Факултета безбедности, Војне академије, Правног факултета, Факултета за специјалну едукацију и рехабилитацију, Учитељског факултета и Криминалистичко-полицијског универзитета.

Ректор проф. др Зоран Ђурђевић истакао је да стратегија нулте толеранције на насиље нема алтернативу. „Карактеристика нашег рада не сме бити декларативно залагање за супротстављање насиљу, већ суштинско, стварно залагање, залагање испуњено великим бројем активности на изградњи друштва без насиља“, рекао је ректор Ђурђевић. Позвао је све присутне да промовишу комуникацију као основни начин за решавање проблема, градећи атмосферу јасног разликовања доброг од оног што је лоше. „Стварајмо окружење у коме ћемо се такмичити са латинском изреком: Најбоље је такмичење у човечности!“, закључио је ректор Ђурђевић.

Потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић поручио је да је борба против насиља над женама једна од приоритетних активности Министарства унутрашњих послова, као и да ниједно насиље не треба игнорисати, већ да такве проблеме треба пријавити полицији. „Борба против насиља над женама је изузетно битна тема која је уједно и опомена за свако друштво, па и за наше, и у његовом спречавању морамо деловати заједно, институционално и координисано, а паралелно са таквим одговором посебну пажњу морамо посветити превенцију“, рекао је Дачић. Како је истакао министар, неопходно је подизање свести јавности о свим облицима насиља над женама, као и у породици, а пре свега да никад не окрећемо главу када се овакви проблеми десе.

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић указала је на специфичност овогодишње кампање јер истиче личну одговорност и подизање грађанске свести за деловање и реаговање против свих облика насиља над женама. „Систем просвете који водим, посебну пажњу посвећује заштити деце и младих, али истовремено представља систем којим се мења свест будућих грађана и грађанки наглашавајући да је равноправност свих у друштву основни постулат“, нагласила је министарка Ђукић Дејановић.

Министарка без портфеља задужена за родну равноправност, спречавање насиља над женама и економско и политичко оснаживање жена, Татјана Мацура, истакла је важност сталног подизања свести о потреби изградње друштва које не толерише насиље. „Изградња друштва без насиља и постизање националног консензуса о томе да желимо ненасилно окружење за нашу децу није лак задатак, али ако свако од нас допринесе, иако и минимално, тај циљ ће бити све ближи“, навела је она и нагласила да је првенствени циљ заштита и подршка жртвама насиља.

У оквиру три радионице, о пракси Сједињених Америчких Држава у креирању ефикасних механизама заштите жртава насиља говорила је шеф Одељења за заштиту породице при Окружном правобранилаштву Сан Дијега Мелиса Диаз; увид у то како правосудни систем може и мора да реагује на случајеве насиља у породици, како би се обезбедила правна заштита жртава, као и ефективна примена закона који ће омогућити кажњавање починилаца и превенцију насиља у будућности, пружила је судија Основног суда у Панчеву Маријана Мравик, док је дубљи увид у проблем дигиталног насиља, укључујући његове различите форме, као што су прогањање, сајбер-напади и злоупотреба приватних података, кроз студију случаја приказао заменик начелника Управе за технику Министарства унутрашњих послова Никола Чучиловић.

Слике можете погледати овде

logo
Криминалистичко-полицијски универзитет, Цара Душана 196, 11080 Београд, Србија
rektorat[@]kpu.edu.rs

Установа

Основне студије

Упис

Мобилни мени