Нова издања

Специјално физичко образовање: ситуациони ниво

 Проф. др Радивоје Јанковић

 

Овај уџбеник специјалног физичког образовања тематски се надовезује на уџбенике основног и усмереног нивоа, како би се обезбедио свеобухватан оквир за даље усвајање знања и стицање вештина који су важни за припрему будућих полицијских службеника. Ситуациони ниво обједињује теоријске основе и практичну примену, с посебним нагласком на индивидуализацију, развој физичких способности и усвајање ситуационих моторичких алгоритама, ради ефикасног реаговања у сложеним и изазовним професионалним ситуацијама. Уџбеник истовремено промовише значај континуираног учења, физичког вежбања и стицања здравих животних навика као неопходних елемената професионалне компетентности и личног благостања.

 

2024, 168 стр.
ISBN 978-86-7020-520-8

Diskretna matematika: teorija i primene

 drugo, izmenjeno i dopunjeno izdanje
Prof. dr Vladica Stojanović
Prof. dr Dušan Joksimović

 

Превасходни циљ аутора овог издања уџбеника био је поједностављење садржаја уџбеника, као и увођење већег броја решених задатака, односно задатака за самостални рад. Уџбеник настоји да читаоце на што једноставнији начин упозна с основним чињеницама које се односе на дискретне математичке структуре и обрађује следеће теме: основни принципи математичке логике, бинарне релације којима се, пре свега, описују односи и повезују елементи различитих скупова, теорија бројева, општа теорија посебних математичких структура – Булове алгебре, као и теорија графова.

 

2024, 217 стр.
ISBN 978-86-7020-519-2

Основе безбедности саобраћаја

 друго издање
Проф. др Крсто Липовац
Проф. др Драган Јовановић
Проф. др Миладин Нешић

 

Систематским обухватањем и обрадом релевантних области, као и уношењем резултата сопствених истраживања и личног искуства, аутори су успели да сачине дело које ће имати широк круг корисника у области саобраћајних и других наука и које ће студенти свих нивоа користити као стручан приручник и поуздану литературу. Уџбеник обрађује полицијске послове безбедности саобраћаја, посебно полицијску контролу и регулисање саобраћаја и увиђај саобраћајних незгода, затим феноменологију и етиологију саобраћајних незгода и саобраћајно-техничку анализу незгода, у контексту општег образовања саобраћајних стручњака.

 

2024, 463 стр.
ISBN 978-86-7020-439-3

Osnovi računarske tehnike

 Prof. dr Dušan Joksimović
Doc. dr Dejan Vidojević

 

Уџбеник најпре упознаје читаоца с основним концептима позиционих бројних система с произвољном основом, затим с основним концептима и принципима представљања нумеричких и мултимедијалних података у рачунару, посебним математичким структурама које се називају Булове алгебре и, најзад, комбинационим и секвенцијалним прекидачким мрежама. Пошто је претежно теоријске природе, уџбеник садржи не тако велики број примера, задатака за вежбу и доказа датих теорема.

 

2024, 217 стр.
ISBN 978-86-7020-518-5

Увод у процесинг

 Проф. др Милан Гњатовић

 

Програмски jезик Процесинг дизаjниран jе за генерисање и обраду дигиталних слика. Па ипак, већина књига коjе разматраjу оваj jезик примарно је усредсређена на његов генеративни аспект, док jе аспект обраде дигиталних слика неретко занемарен. Спе-цифичност ове књиге jе у томе што разматра оба аспекта примене, при чему jе посебан акценат на аспекту обраде дигиталних слика. Сви представљени концепти и алгоритми илустровани су практичним примерима на програмском jезику Процесинг (верзиjа 4.3). Од читаоца се очекуjе основно познавање императивне парадигме програмирања.

 

2024, 170 стр.
ISBN 978-86-7020-517-8

Zbirka zadataka iz tehničko-tehnoloških karakterizacija materijala

 Doc. dr Jelena Lamovec

 

Овај помоћни уџбеник је осмишљен и написан као допунски материјал истоименом уџбенику, чији су аутори проф. др Дејан Раковић и проф. др Стево Јаћимовски. Збирком су обухваћени задаци из најважнијих области науке о материјалима и инжењерству материјала. Циљ решавања задатака јесте да студенти боље разумеју и повезују природне феномене и законитости, односно да се симулира практична примена теоријских знања. На почетку сваког поглавља дат је извод из теорије из одређене области, док су сами задаци систематизовани од лакших ка тежим, пратећи напредовање студената кроз наставно градиво.

 

2024, 185 стр.
ISBN 978-86-7020-513-0

Безбедност у ванредним ситуацијама

 треће издање
Проф. др Драган Млађан

 

Предмет истраживања и претежни садржај уџбеника Безбедност у ванредним ситуацијама односе се на штетне ефекте опасности ненамерног карактера чији је извор човек односно технологија (пожари, хаварије, експлозије, рушење зграда и др.), опасности од природних непогода (земљотреси, поплаве, клизишта, снежне лавине и др.), њихову интеракцију и заштиту људи, имовине и животне средине од тих опасности. У уџбенику је такође дата класификација ванредних ситуација према различитим критеријумима ‒ фазе развоја, брзина ширења, обим/размере, порекло/узрок настанка и учесталост, а приказани су и основни теоријски модели удеса и катастрофа техногеног карактера, као и данас незаобилазни концепт одрживог развоја. Друго издање уџбеника представља покушај ажурирања информација о ванредним ситуацијама у складу с најновијим научним и практичним сазнањима у свету и код нас, као и с радом са студентима и истраживачким резултатима аутора.

 

2024, 527 стр.
ISBN 978-86-7020-461-4

Национална историја државе и права

 друго издање
Проф. др Ивана Крстић Мистриџеловић

 

У књизи Национална историја државе и права приказан је државни и правни развој српског народа од досељавања на Балканско полуострво до избијања Другог светског рата на територији тадашње Југославије. Уџбеник је хронолошки подељен на три дела: феудално, грађанско и савремено. Средњевековно доба почиње историјским прегледом друштвеног и државног развоја, након чега се описују основне одлике правног система у Србији и Босни и излажу извори кривичног, грађанског и процесног права. Грађанско доба је назив другог дела у којем се приказује положај Срба под туђинском влашћу – османском и хабзбуршком. Акценат је на државноправном развоју Србије и Црне Горе у „дугом” XIX веку, односно до 1914. године. Трећи део – Савремено доба, бави се уводом у стварање заједничке државе и њеним животом у међуратном периоду. У државном погледу, уџбеник се завршава Уредбом о Бановини Хрватској из августа 1939. године, а у политичком – нападом нацистичке Немачке на Југославију 6. априла 1941. године, сасвим у духу традиције наших државноправних историја.

 

2024, 264 стр.
ISBN 978-86-7020-469-0

Практикум за криминалистичку технику

 треће издање
Проф. др Ивана Бјеловук

 

У практикуму су изложене неке од метода криминалистичке технике за идентифика-цију извршилаца кривичних дела, регистрацију објеката, вођење криминалистичких збирки и вршење увиђаја – проналажење, фиксирање и тумачење трагова и одабир компаративног материјала за вештачење, које су погодне за извођење у лаборато-ријским условима. Циљ практикума је да студенти стекну одређен ниво самопоуздања неопходног за реализацију практичних задатака, као и да касније могу да примене стечена знања у реализацији реалних криминалистичко-техничких послова. Свака вежба започиње уводним делом у којем су описани значај, могућности и начин употребе тих знања у криминалистици, а након њега следе задаци које студент треба да обави током вежбе.

 

2024, 81 стр.
ISBN 978-86-7020-443-0

Електронско пословање

 Доц. др Дејан Видојевић
Проф. др Војкан Николић

 

Уџбеник Електронско пословање, намењен студентима основних академских студија Информатика и рачунарство на Криминалистичко-полицијском универзитету, структуриран је у четири целине: Основе електронског пословања, Основни облици и услуге електронског пословања, Електронско пословање у јавној управи и Савремени правци развоја електронског пословања. Кључне теме које аутори ове публикације разматрају јесу Интернет окружење као основа електронског пословања, е-трговина, е-банкарство и плаћања на интернету, интернет маркетинг и е-управа.

 

2024, 173 стр.
ISBN 978-86-7020-516-1

Основи економије

 Проф. др Јелена Радовић-Стојановић

 

Ауторка овог уџбеника настоји да наглашавањем објашњења кључних економских појмова и дефиниција, користећи примере из праксе, графичке приказе и једноставне математичке формуле као незаобилазну апаратуру савремених универзитетских уџбеника из области економије, студентима олакша савладавање захтевног градива предмета Основи економије на Криминалистичко-полицијском универзитету. Економске појаве и законитости анализирају се објективним дескриптивним, квалитативним научним методом, уз помоћ микроекономских и макроекономских модела. У дефинисању основних економских појмова и категорија ауторка се у потребној мери позива и на законска решења и упознаје студенте с најважнијим законима у Републици Србији који уређују пословање предузећа. Посебна пажња је посвећена улози државе у савременом економском животу.

 

2024, 283 стр.
ISBN 978-86-7020-514-7

Увиђај саобраћајних незгода: саобраћајна трасологија

Проф. др Крсто Липовац
Проф. др Миладин Нешић

 

Приручник је прилагођен специфичним потребама прикупљања и анализе трагова у поступку увиђаја саобраћајних незгода. Аутори су дали јасан осврт на појам и значај трагова, с посебним акцентом на криминалистички и саобраћајни значај трагова насталих у саобраћајној незгоди. Део текста је посвећен карактеристичним детаљима на траговима, који често недвосмислено дефинишу важне параметре за анализу незгоде. Посебно су наведене и најчешће грешке приликом обраде трагова како би се спречиле и елиминисале у будућој пракси. Приручник садржи седам тематских целина, у којима се разматрају појам и значај трагова саобраћајних незгода, класификација трагова из различитих аспеката, обрада и анализа трагова, специфичности трагова и њихове обраде на лицу места, трагови настали на путу и површинама поред пута, трагови на возилима, објектима и предметима и трагови на лицима и особама, односно анализа повреда и трагова на одећи и обући.

 

2024, 169 стр.
ISBN 978-86-7020-508-6

Збирка задатака из пројектовања и моделовања софтвера

 Проф. др Кристијан Кук

 

Збирка садржи 180 пажљиво одабраних теоријских примера и 20 практичних задатака, прилагођених студентима основних академских студија Информатика и рачунарство на Криминалистичко-полицијском универзитету у Београду. Реч је о свеобухватном и квалитетном материјалу за усвајање основних концепата о јединственом језику за моделовање у области развоја софтвера (UML) и његовом коришћењу. У пет поглавља обухваћени су моделовање дијаграма класа, секвенци и случајева коришћења, креирање дијаграма активности и дефинисање логичке структуре података унутар софтвера.

 

2024, 185 стр.
ISBN 978-86-7020-515-4

Увиђај саобраћајних незгода: мернографичка обрада

 Проф. др Крсто Липовац
Проф. др Миладин Нешић

 

Приручник даје јасан осврт на разлоге и законски основ увиђаја саобраћајних незгода, чији је циљ двојак: прикупљање података за утврђивање одговорности учесника у незгоди и унапређење безбедности саобраћаја и превентивно деловање у саобрћају. Појашњени су основе и циљеви спровођења увиђаја саобраћајних незгода и детаљно објашњен поступак, методе и елементи увиђајне документације и њихове најчешће грешке и недостаци у пракси. Посебна пажња је посвећена изради скице места незгоде и ситуационог плана места незгоде. Приручник садржи четири тематске целине. У уводном делу су детаљно објашњени појам, циљеви, основ и правни оквир спровођења увиђаја саобраћајних незгода. У другом поглављу су обрађене методе прикупљања података на увиђајима саобраћајних незгода, као и њихова обележја и специфичности. Треће поглавље обезбеђује систематизацију претходних знања у вези с техничких цртањем и пројектовањем, док су у четвртом и најобимнијем поглављу обрађени скицирање, мерење и израда ситуационих планова.

 

2024, 353 стр.
ISBN 978-86-7020-507-9

English by the book

Prof. dr Dragoslava Mićović
Vesna Anđelić Nikolendžić
Mirjana Stojov
Vojislav Jovanović

 

Уџбеник је коауторско дело четири дугогодишња професора енглеског језика на Криминалистичко-полицијском универзитету у Београду. Намењен је, пре свега, студентима мастер академских студија и обрађује теме које се односе на професионални живот и рад полицијских службеника. Вежбања су углавном усмерена ка усвајању одговарајуће терминологије, али како је циљ развијање све четири језичке вештине, нису занемарене ни вежбе у вези с писањем и читањем. Осим тога, мањи део вежбања односи се на превођење стручних текстова на енглески језик. Граматичка вежбања су у другом плану и заступљене су само партије и области за које су аутори сматрали да би могле бити релевантне за језик полицијске професије.

 

2024, 181 стр.
ISBN 978-86-7020-510-9
logo
Криминалистичко-полицијски универзитет, Цара Душана 196, 11080 Београд, Србија
rektorat[@]kpu.edu.rs

Установа

Основне студије

Упис

Мобилни мени