Одржана завршна међународна конференција Jean Monnet Projekta Euvalweb “Promoting Public Awareness on the Fight Against Transnational Crimes, the Role of Police and Judicial Cooperation and Respect for Fundamental Rights in the Prospect of the EU Enlarge

Завршна међународна конференција Jean Monnet пројекта EUVALWEB “Promoting Public Awareness on the Fight Against Transnational Crimes, the Role of Police and Judicial Cooperation and Respect for Fundamental Rights in the Prospect of the EU Enlargement” одржана је 30. маја 2024. године, у просторијама Института за криминолошка и социолошка истраживања. Суорганизатори Конферeнције били су Правни факултет Универзитета у Салерну, Криминалистичко-полицијски универзитет, Институт за криминолошка и социолошка истраживања и Институт за упоредно право.

У име ректора Криминалистичко-полицијског универзитета проф. др Зорана Ђурђевића, учесницима се обратио проректор за интеринституционалну сарадњу проф. др Ненад Радовић, након поздравних речи које су дали Њ.Е. Амбасадор Италије у Републици Србији Лука Гори, директорка Института за криминолошка и социолошка истраживања др Ивана Стевановић и директорка Института за упоредно право проф. др Јелена Ћеранић-Перишић. О значају и циљевима Конференције, у оквиру поздравних речи, говорила је руководилац пројекта EUVALWEB, Chair Holder, проф. др Тереза Русо, ванредна професорка Права Европске уније на Правном факултету у Салерну.

Конференција је реализована кроз четири одвојене сесије, пленарну и три тематске:

1. Fight against transnational crime;
  2. Police and Judicial Cooperation;
  3. Protection of Fundamental Rights.

Сесијама су модерирале представнице све четири институције организатора и чланице Научног одбора Конфернције:

1. Пленарном, проф. др Тереза Русо Chair Holder EUVALWEB пројекта;
  2. Fight against transnational crime, проф. др Ивана Бодрожић, Team Chair EUVALWEB пројекта и ванредна професорка Кривичног права на Криминалистичко-полицијском универзитету;
  3. Police and Judicial Cooperation, др Марина Матић Бошковић, виши научни сарадник Института за криминолошка и социолошка истраживања и
  4. Protection of Fundamental Rights др Јелена Костић, виши научни сарадник Института за упоредно право.

У оквиру Конференције, реферате су имали Амбасадор Републике Србије у UN Drugs and Crime Office, потпредседник Уставног суда Србије, деканица и продеканица Правног факултета у Штипу, Северна Македонија, декан и продеканица Факултета безбедности Универзиттата у Београду, наставници, предавачи и докторанди факултета у Тирани, Напуљу и Штипу. Конфернцији је присуствовало више од 70 учесника, како непосредно тако и у онлине формату, укључујући судије, тужиоце, научне раднике, студенте Криминалистичко-полицијског универзитета, Правног факултета Универзитета у Београду и Правног факултета Универзитета Унион.

Слике можете погледати овде