Библиотека - Инфо за кориснике
COBISS.RS
Електронси каталог библиотеке КПА Узајамни каталог |
KOBSON
www.kobson.nb.rs |
РЕПОЗИТОРИЈУМ КПУ
Јаков - репозиторијум радова |
Новости
Библиографија приновљених публикација (јануар-јун 2024.)
Библиографија приновљених публикација (јануар-јун 2023.)
Библиографија приновљених публикација (јануар-јун 2022.)
Библиографија приновљених публикација (октобар 2021.)
Библиографија приновљених публикација (јануар-март 2021.)
Библиографија приновљених публикација (јануар-децембар 2020.)
Библиографија приновљених публикација (јануар-март 2019.)
Библиографија приновљених публикација (јул-децембар 2018.)
Библиографија приновљених публикација (новембар 2018.)
Библиографија приновљених публикација (јануар-јун 2018.)
Библиографија приновљених публикација (јануар-септембар 2017.)
Библиографија приновљених публикација (јануар-јул 2017.)
Библиографија приновљених публикација (јануар-децембар 2016.)
Библиографија приновљених публикација (јануар-децембар 2015.)
Библиографија приновљених публикација (јануар-децембар 2014.)
Библиографија приновљених публикација (октобар-децембар 2013.)
Библиографија приновљених публикација (јул-септембар 2013.)
Библиографија приновљених публикација (јануар-јун 2013.)
Библиографија приновљених публикација (јун 2013.)
Библиографија приновљених публикација (мај 2013.)
Библиографија приновљених публикација (aприл 2013.)
Библиографија приновљених публикација (јануар 2013.)
Библиографија приновљених публикација (јануар - децембар 2012.)
Фонд
Легат проф. др Владимира Водинелића
У библиотеци Криминалистичко-полицијског универзитета налази се легат истакнутог криминалистичара проф. др Владимира Водинелића (1918−1994), који се чува као посебна целина. Садржај његове колекције књига у целини документује развој криминалистике у домаћој и страној научној литератури. Од посебног значаја је књига „Судска фотографија“ (La photographie judiciaire,avec un appendice sur la classification et l'identification anthropométriques, Paris : Gauthier-Villars, 1890) Алфонса Бертијона, доајена француске криминалистике из полицијске Префектуре у Паризу и творца антропометрије. Алфонс Бертијон био је Рајсов учитељ, а касније и велики пријатељ, који је снажно утицао на генезу његових идеја на пољу примене фотографије у судству и полицији. „У Француској, у Швајцарској, ниједан велики процес се не води пред судом а да се на њему као технички стручњак не појави Бертијон (који је нажалост прерано умро), Локар, Лакасањ, Бишоф, а својевремено и ја сам“− писао је Рајс.
У легату се налази и дело „Криминал и криминалци“ (Le crime et les criminels), Едмона Локара, оснивача кримналистичко-техничке лабораторије у Лиону (1910), који је Рајса сматрао „инакрнацијом Шерлока Холмса“, као и књига „Научна полиција“ (La police scientifique, Paris : Payot, 1938) Рајсовог ученика Марка Бишофа, каснијег директора Института у Лозани (1920). У оквиру лозанског универзитета Рајс је 1909. године основао Институт за научну полицију.
Објављивање књиге „Крађе и убиства“ (1911), као првог тома синтетичког „Приручника техничке полиције“ (Manuel de police scientifique [technique], I. Vols et homicides, Lausanne : Librairie Payot, Paris : Felix Alkan, 1911) донело му је велики углед међу стручњацима у свету. Рајсова намера била је да објави још три тома (посвећена кривотворинама, идентификацији и организацији модерне полиције), али због почетка рата и његовог доласка у Србију 1914. године, ова идеја није остварена. Библиотека поседује и последење Рајсово дело из криминалистике - „Прилог за реорганизацију полиције“ (Contribution à la réorganisation de la Police, 1914), које је преведено на српски (1920), а потом и на кинески језик (1928). Међу ретким издањима пионира криминалистике с краја XIX и почетка XX века у оквиру легата налази се и пето издање двотомног „Приручника за истражне судије као систем криминалистике“ (Handbuch fűr Untersuchungsrichterals Systemder Kriminalistik, München, 1908), аустријског криминалистичара Ханса Гроса, оснивача криминалистичког института у Грацу (1912) и покретача првог стручног криминолошког часописа „Archiv für Kriminal-antropologie und Kriminalistik“ (1898). Тематски спектар књига у колекцији проф. др Владимира Водинелића, коју је посвећено сакупљао, покрива велику област науке − од дела из области филозофије, етике и логике, преко социологије и политичких наука, до историје и религије. Ту су и капитална дела престижних светских криминалистичара из прве половине XX века, од којих почиње револуционарна ера примене савремених научних метода у криминалистици.
Услови коришћења
- Право коришћења фонда библиотеке имају наставници, остали запослени, студенти Универзитета, пензионисани радници Универзитета и радници Министарства унутрашњих послова РС.
- Остала лица имају статус привременог члана и могу користити фонд библиотеке само у просторијама библиотеке или међубиблиотечком позајмицом, преко своје библиотеке.
- Упис у библиотеку врши се на основу личне карте, а студенти и на основу индекса.
Позајмљивање књига
Рокови враћања:
- Наставници и сарадници могу позајмити до десет књига, са роком враћања до три месеца.
- Остали корисници могу позајмити до две књиге, са роком враћања до петнаест дана
Шеф библиотеке
ИМЕ И ПРЕЗИМЕ
др Рената Самарџић, научни сарадник
ТЕЛЕФОН
+ 381 11 31 07 124
E-MAIL renata@kpu.edu.rs
Контакт
Тел. 3107-132
Факс: -
Е-mail: -